Przedszkole Miejskie nr 2 Niezapominajka 96-200 Rawa Mazowiecka ul. Zamkowa Wola 5 Pn-Pt: 6:30 - 17:30 46 814 47 34 przedszkolerawa@op.pl
Piknik Rodzinny – Lato z Funduszami Europejskimi

Nasze przedszkole wzięło udział w Pikniku Rodzinnym – Lato z Funduszami Europejskimi w Boguszycach. Niezapominajka reprezentowała Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i przedstawiła program artystyczny o tematyce ekologicznej. W rolę małych artystów wcieliła się grupa Słoneczek. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich Rodzicom za udział w wydarzeniu. Dziękujemy także WFOŚiGW w Łodzi za zaproszenie i nagrody dla dzieci i przedszkola.

Piknik ten był doskonałym podsumowaniem projektu: Zielona Kraina Niezapominajki

Rozstrzygnięcie Zielonego Festiwalu Niezapominajki

Rozstrzygnięcie “Zielonego Festiwalu Niezapominajki” odbyło się w ubiegłym tygodniu, wszystkie grupy otrzymały wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Konkurs ten odbył się w ramach realizacji projektu Zielona Kraina, dlatego na rozstrzygnięciu pojawił się EkoSkrzat z WFOŚiGW w Łodzi. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

Dzień Dziecka z EkoSkrzatem

Niezapominajka na Dzień Dziecka zaprosiła do wspólnej zabawy EkoSkrzata z WFOŚiGW w Łodzi. Przedszkolaki oprowadziły Skrzata po naszej Zielonej Krainie, pokazały jak dbają o rośliny i zwierzęta, jak robią pomiary w stacji meteorologicznej. Dzieciom bardzo się spodobało, że mogły pobawić się w nauczycieli. Wspólnych zabaw z EkoSkrzatem nie było końca

Zielony Festiwal Niezapominajki

W Niezapominajce pod koniec maja odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Ekologicznej: “Zielony Festiwal Niezapominajki”. Celem konkursu była popularyzacja ekologicznych postaw dzieci poprzez muzykę i śpiew, zainteresowanie dzieci tematyką ekologiczną. W konkursie wzięły udział przedszkolne zespoły z Niezapominajki: Biedronki, Słoneczka, Pszczółki, Motylki, Pajacyki, z Tęczowej Jedyneczki: Słoneczka, Żabki, z Bajkowego Zakątka: Stokrotki. Przedszkolaki zaprezentowały nie tylko piosenki o tematyce ekologicznej, ale także inscenizacje o ochronie przyrody.

Święto Niezapominajki

“Wie Polska cała, wiedzą wszystkie dzieci,
Że 15 maja, kiedy słońce świeci,
Prawda to święta, to nie są bajki,
obchodzimy Święto Niezapominajki”

       Nasze przedszkole Niezapominajka po raz kolejny obchodziło to wyjątkowe dla nas Święto. Dzień wcześniej dzieci przygotowywały niezapominajkowe prace, rozesłano po rożnych instytucjach w Rawie i po “Niezapominajkowych przedszkolach” w całej Polsce ulotkę, w której Niezapominajka zachęca do ochrony przyrody, a nasze Pszczółki w imieniu całego Przedszkola wybrały się do Urzędu Miasta, gdzie wręczyły Zastępcy Burmistrza bukiet niezapominajek. Na ogrodzeniu naszej placówki umieszczona została tablica ze zdjęciami z różnorodnych ekologicznych działań Niezapominajki.

     W piątek w przedszkolu odbyła się główna część uroczystości gdzie przedszkolaki odśpiewały wspólnie hymn Niezapominajki i każda grupa zaprezentowała program artystyczny związany z ochroną przyrody. Wszystkie te działania związane są z realizacją projektu utworzenia punktu dydaktycznego: Zielona Kraina dofinansowanego z WFOŚiGW w Łodzi.

     Zdjęcia z tej uroczystości możecie zobaczyć Państwo poniżej a filmik z występów dzieci na naszym kanale na YouTube.

Link do filmiku: Święto Niezapominajki

Dzień Ziemii

W Przedszkolu Miejskim nr 2 „Niezapominajka” 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wszystkie dzieci tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na zielono i wzięły udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Było dużo zadań, zagadek z zakresu ekologii, ale nie zabrakło też wesołych zabaw ruchowych. Przedszkolaki miały okazję same segregować śmieci, bawiły się przy piosenkach ekologicznych, recytowały ekologiczne wiersze. Na zakończenie konkursu wszystkie dzieci złożyły przysięgę Obrońcy Przyrody.                    

Po zabawach w salach obchody Dnia Ziemi przeniosły się do „Zielonej Krainy”. Przedszkolaki porządkowały skrzynie i przygotowywały je pod zasiew warzyw, prowadziły obserwacje przyrodnicze i utrwalały segregowanie śmieci. Dzięki hojności naszych rodziców na terenie punktu zasadzono nowe drzewa i krzewy.

Konkurs fotograficzny: “Bliżej natury – edycja jesienna”

Konkurs ten miał na celu rozwijanie umiejętności fotografowania, zachęcanie do dokumentowania dostrzeżonego piękna przyrody, sławienie piękna i bogactwa przyrody. Zdjęcia wykonywane były także na terenie naszego ogrodu przedszkolnego. Dzięki dokonanym nasadzeniom dzieci i ich rodzice mieli możliwość wykonania interesujących, kolorowych i zróżnicowanych zdjęć.

Obserwujemy ptaki

Najmłodsze dzieci podczas zajęć i obserwacji przyrodniczych dowiedziały się, które z ptaków zostają na zimę, a które odlatują do ciepłych krajów. Celem tych działań było uwrażliwienie dzieci na potrzebę dbania o ptaki zostające na zimę. Przydatnymi pomocami były: tablica dydaktyczna „Ptaki w mieście”, przykładowe budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków.

Dzień Czystego Powietrza

Tego dnia przedszkolaki miały okazję przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów i zabaw badawczych, podczas których poznały właściwości powietrza i jego znaczenia dla życia na Ziemi. Nasza stacja meteorologiczna pozwoliła dzieciom na dokładne zbadanie właściwości powietrza.

Nowe nasadzenia

Dzięki wsparciu naszych Rodziców na terenie Zielonej Krainy pojawiły się nowe okazy roślin. Serdecznie dziękujemy

Porównujemy jesienne dary przyrody

Czterolatki uczestniczyły na terenie Zielonej Krainy w zajęciach dydaktycznych rozwijających umiejętności matematyczne z użyciem materiału przyrodniczego. Dzieci porównywały faktury, kształty i kolory jesiennych darów przyrody.

Rozstrzygnięcie konkursu Eko-zabawka

Przedstawiamy prace naszych Przedszkolaków na konkurs Eko-zabawka. Celem tego konkursu było wyrabianie nawyków prawidłowego segregowania odpadów oraz uświadomienie możliwości wykorzystania surowców wtórnych i materiału przyrodniczego. Dzieci wykonywały prace w domu wspólnie z rodzicami, dlatego Gratulacje należą się Dzieciom i Rodzicom.

Jesienne porządki w Zielonej Krainie

Dzieci porządkują teren Zielonej Krainy. Podczas tych czynności wzmacniają w sobie poczucie obowiązku dbania o przyrodę i doskonale się bawią.

Obserwacje przyrodnicze – badamy liście

Najmłodsze dzieci z naszego przedszkola podczas obserwacji przyrodniczych zapoznały się z gatunkami drzew rosnących wokół przedszkola. Szczegółowo poznały budowę drzew liściastych, badały fakturę liścia, jego kształt, zapach i kolor. Natomiast starszaki wykonały piękne jesienne kolorowe bukiety i z pomocą nauczycielek wykonały zielniki.

Obserwujemy jesienną pogodę

Wszystkie grupy obserwowały słońce, deszcz i inne zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni. Bardzo przydatne w tym okazały się: stacja meteorologiczna i gra plenerowa – Pamięciówka: „Kalejdoskop przyrody”.

Dzień Drzewa

Głównym celem tego dnia było rozwijanie postaw proekologicznych, zapoznanie dzieci z tematyką dotyczącą ochrony drzew, poznanie różnych gatunków drzew rosnących w naszym regionie. Każda z grup w naszym przedszkolu obchodziła to święto na swój własny unikalny sposób.

Obserwacje przyrodnicze

Przedszkolaki z Niezapominajki prowadzą obserwacje przyrodnicze na terenie naszego ogrodu. Dzieci za pomocą lup i lornetek zakupionych w ramach dofinansowania projektu mogły obserwować owady zamieszkujące naszą Zieloną Krainę, przyjrzały się życiu pająków i budowie ich pajęczyn.

Dzień Ptaków

Każda grupa w Niezapominajce obchodziła Dzień Ptaków na swój wyjątkowy sposób, ale cel wszystkich tych działań był jeden: zwrócenie uwagi przedszkolakom na ochronę skrzydlatych przyjaciół, ukazanie grożących im niebezpieczeństw oraz zachęcanie do pomocy w ochronie ich naturalnego środowiska. Podczas tego dnia dzieci mogły dokładnie przyjrzeć się jak wyglądają różnego rodzaju budki lęgowe i karmniki. Dzięki tablicom dydaktycznym umieszczonym na terenie Zielonej Krainy: „Ptaki w mieście” i „Ptasia stołówka” oraz lornetkom dzieci mogły dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat życia ptaków.

Poznajemy naszą ścieżkę sensoryczną

Dzieci bardzo polubiły naszą ścieżkę sensoryczną. Dużo zabawy miały podczas wielozmysłowego badania materiału przyrodniczego znajdującego się na ścieżce. Znalezione tam liście, kasztany, szyszki, kamyczki pożyczono i wykorzystano podczas zabaw matematycznych, po czym odłożono je na miejsce.

Zajęcia dydaktyczne: “Co tu rośnie”

Przedszkolaki z Niezapominajki brały udział przez cały wrzesień i październik w zajęciach dydaktycznych: “Co tu rośnie” na terenie naszej Zielonej Krainy. Celem tych zajęć było zainteresowanie dzieci różnorodnością gatunków roślin znajdujących się na terenie punktu. Dzieci pomagały także w oznakowaniu metryczkami drzew, krzewów i bylin.

Pyszna i zdrowa dynia

A take okazy dyni udało nam się wyhodować w naszym ogrodzie przedszkolnym pod okiem wujka Grzegorza. Pszczółki i Pajacyki wspólnie z wujkiem przetransportowały nasze dynie do przedszkolnej kuchni. Mniam były nie tylko zdrowe, ale i pyszne.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Celem tego święta było promowanie zdrowej żywności i aktywności ruchowej w konkurencjach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Przedszkolaki same mogły wykopać ziemniaki, był Ziemniaczany tor przeszkód i zabawy na terenie Zielonej Krainy. Na koniec dzieci mogły skosztować pysznych pieczonych ziemniaczków.

Sprzątanie Świata na terenie Zielonej Krainy Niezapominajki

18 września nasze przedszkole przystąpiło do 27 akcji Sprzątania Świata. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa nasze przedszkolaki sprzątały plac przedszkolny i teren w pobliżu przedszkola. Na terenie naszego punktu dydaktycznego: “Zielona Kraina” dzieci ze wszystkich grup brały udział w zajęciach na temat segregowania śmieci.

Przedszkolaki uczą się segregowania śmieci

We wrześniu we wszystkich grupach przed akcją Sprzątanie Świata odbyły się zajęcia dydaktyczne: „Prawidłowa segregacja śmieci oraz ich recykling”

Dzieci poprzez zabawę nauczyły się jak prawidłowo segregować śmieci i jaka jest ich dalsza droga (recykling). Dowiedziały się także, co to są niebezpieczne odpady i jak długo żyją śmieci. Ćwiczenia praktyczne odbyły się na punkcie Zielona Kraina przy koszach do segregacji śmieci.

Przedszkolaki poznają Zieloną Krainę Niezapominajki

Od początku września przedszkolaki z Niezapominajki zapoznawały się z naszą Zieloną Krainą. Dzieci pomagały w oznakowaniu metryczkami roślin, pielęgnowały je i dosadzały nowe. Przedszkolaki obserwowały pogodę i dokonywały pomiarów w stacji meteorologicznej, wielozmysłowo badały materiał przyrodniczy znajdujący się na ścieżce sensorycznej.

Na punkcie odbyła się akcja Sprzątanie Świata i szereg zajęć dotyczących segregowania śmieci.

Rodzice poznają Zieloną Krainę Niezapominajki

Podczas zebrań organizacyjnych rodzice dzieci z naszego przedszkola poinformowani zostali o dotacji WFOŚiGW na utworzenie punktu dydaktycznego: Zielona Kraina”. Rodzice sami mogli obejrzeć punkt dydaktyczny i wyrazili chęć pomocy w tworzenie i dbanie o Zieloną Krainę, za co serdecznie dziękujemy.

Zielona Kraina Niezapominajki

Nasze przedszkole jest laureatem Konkursu: “Nasze Ekologiczne Pracownie” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Dzięki dotacji, jaką otrzymamy od Funduszu utworzony został przy Niezapominajce ogród dydaktyczny pod nazwą: “Zielona Kraina”.

Poniżej przedstawiamy Państwu naszą Zieloną Krainę Niezapominajki. Więcej informacji na temat projektu i jego realizacji można uzyskać w zakładce Projekt WFOŚiGW

Dostępności