kids read

ZDALNE NAUCZANIE

 

  Drodzy Rodzice           

       Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw z dziećmi podczas pobytu w domu.

Opowiadanie „Zielona żabka” B. Forma

           „Zielona żabka nad stawem mieszkała. Codziennie na olbrzymim liściu siadała i rozmyślała. - Ach, jaka jestem brzydka, zielona jak trawa, jak glony w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!  Nagle w pobliżu ważka usiadła. A żabka rzecze: - Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, wciąż jej barwami się zachwycają. W trawie biedronka się pojawiła. - Czemu się smucisz sąsiadko miła? - Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni. Kolor mój nigdy już się nie zmieni.  Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy. - Tak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.  Serduszko żabce mocno zabiło. - Kiedy mnie ujrzy, nie będzie miło. Muszę czym prędzej schować się w trawie. Tymczasem bocian zerka ciekawie. Ponieważ jednak zielona była, to przez bocianem dobrze się skryła.  Właśnie dla żabki jest przeznaczona, świeża, soczysta, barwa zielona”

          Zagadka: Wystarczy, że dojrzy bociana z daleka – przerywa kumkanie, w podskokach ucieka.   -   (żabka)

Odpowiedz na pytania:

  • Kto jest głównym bohaterem opowiadania?
  • Kogo żabka spotkała na łące?
  • Jaki problem miała żabka?
  • Dlaczego bocian nie upolował żabki?

Jeśli dziecko jest chętne niech namaluje ,,Zielony obrazek” – wykorzystując różne odcienie zieleni.